Atrakcje

Pozostałością po średniowiecznej zabudowie miasta są dziś resztki murów obronnych z XIV wieku.Znajdują się tu również zabytki gotyku ceglanego. Należą do nich Kościół Najświętszej Marii Panny z krzywą wieżą, Kościół św. Jacka, Kościół św. Ottona i budynek Biblioteki Miejskiej. Charakterystycznym zachowanym elementem dawnej zabudowy są dwie bramy miejskie: Nowa Brama i Brama Młyńska.

Ciekawym miejscem jest średniowieczna Baszta Czarownic, pełniąca obecnie funkcje galerii artystycznej. Poczatkowo była to baszta obronna w obrębie murów miejskich. W XIV wieku przekształcono ją na cele więzienne, w których osadzano kobiety posądzone o czary stąd też więła się nazwa baszty.

W samym centrum miasta znajduje się jeden z najpiękniejszych magistratów na Pomorzu, neogotycki Ratusz Miejski z 1901 roku.

Przy ulicy Dominikańskiej znajduje się Zamek Książąt Pomorskich, w którym obecnie znajduje się Muzeum Pomorza Środkowego oraz młyn zamkowy z Galerią Bursztynową. W salach zamkowych prezentowana jest największa w Polsce kolekcja dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza "Witkacego".

Symbolem Słupska z lat powojennych stał się tramwaj, który stoi przed Nową Bramą.

 

ATRAKCJE TURYSTYCZNE
 

Słowiński Park Narodowy

Park o powierzchni 18247 ha zostal utworzony w 1967 r. A w 1977 uznany przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery. Symbolem parku jest mewa.Nazwa parku pochodzi od nazwy ludności pomorskiej, spokrewnionej z Kaszubami – Słowińców.Warunkami przyrodniczymi, które zadecydowały o wysokiej randze chronionych krajobrazów to: ruchome wydmy, jeziora przybrzezne, bogactwo flory i fauny.

Kraina w Kratę

Jest to teren nadmorskich gmin Pomorza Środkowego, gdzie dominującym elementem krajobrazu wiejskiego było i jest budownictwo szkieletowe. Kwatery bielono wapnem a konstrukcje drewniane malowano na czarno. Dawało to piękny "malarski" efekt przypominający "kratę."

Powszechne wystepowanie tego typu budownictwa, ich dominacja w pomorskim pejzażu była powodem nadania całemu obszarowi nazwy "Kraina w Kratę."

Park Krajobrazowy "Dolina Słupi"

Jedyny w województwie Pomorskim park typu dolinnego. Utworzony w celu ochrony szczególnie cennych walorów krajobrazowych Doliny Słupi i okolicznych wzgórz morenowych. Charakteryzuje się on bogactwem form krajobrazu i urozmaiconą rzeźbą terenu.

 

 

Polityka prywatności
INFOCITY